Haber

James Webb Uzay Teleskobu, Samanyolu Galaksisi’nden 1 Milyon Kat Daha Parlak Bir Patlamayı Gözlemledi

James Webb Uzay Teleskobu’yla Samanyolu Galaksisi’nin tamamından 1 milyon kat daha parlak bir patlama gözlemlendi.

CNN’in haberine göre 7 Mart’ta meydana gelen büyük patlama, uzayda yaşam için gerekli olan nadir kimyasal elementleri yarattı.

Samanyolu Galaksisi’nin tamamından 1 milyon kat daha parlak olan patlama, 50 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalarda tanık olunan “2. en parlak gama ışını patlaması” olarak kayıtlara geçti.

Patlama, iki nötron yıldızının yaklaşık 1 milyar ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksiyle birleşmesiyle meydana geldi.

“GRB 230307A” adı verilen nadir patlama sonucunda, kompakt ikili sistemde 2 nötron veya bir nötron yıldızı ile bir kara deliğin birleşmesi sonucu “kilonova” adı verilen astronomik bir olay meydana geldi.

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nde astrofizik profesörü Andrew Levan, James Webb Uzay Teleskobu ile ilk kez bir “kilonova” sonrası durumun gözlemlendiğini söyledi.

Patlamayı James Webb Uzay Teleskobu’nun yanı sıra NASA’nın Fermi Gama Işığı Uzay Teleskobu, Neil Gehrels Swift Gözlemevi ve NASA’nın keşif uydusu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) de gözlemledi.

James Webb Uzay Teleskobu ayrıca nadir bir metaloid olan tellürün patlama sonrası kimyasal imzasını tespit etmek için de kullanıldı.

Araştırma sonuçları “Nature” dergisinde yayımlandı.

seben-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu