Haber

YSK sandık sonuçlarını nereden takip edecek? Kokpit ekranı nedir?

Seçim süreçlerinin tüm aşamalarında kullanılan, bilgilerin üretildiği, saklandığı ve güvenli bir şekilde korunduğu elektronik bir platform olan Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS), seçmen kütüklerinin sürekli olarak güncellendiği ve toplanan seçim sonuçlarının anlık olarak izlenebildiği bir yapıya sahip. 

Seçim işlemlerinin her aşamasında etkin bir rol oynayarak şeffaflığı ve güvenilirliği amaçlayan SEÇSİS (Seçim Bilişim Sistemi), YSK’nın kendi mühendisleri ile birlikte HAVELSAN’ın ortak çalışma sonucu, seçim mevzuatına uygun programlanmıştır. Bu sistemle birlikte 81 ilde yapılan yerel seçimlerin sonuçlarının eş zamanlı olarak siyasi partilere de erişimi açılacak.

KOKPİT EKRANI ÜZERİNDEN İZLENECEK!

31 Mart yerel seçim itibariyle SEÇSİS Veri Merkezi’nde, açılan sandık sonuçlarının eş zamanlı izlenmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı.

YSK Başkanı Ahmet Yener, siyasi partiler ve kurul üyelerinin seçim sonuçlarını, YSK temsilcileri kurul odasında bulunan “kokpit” adı verilen ekran üzerinden izleyeceklerini belirtti.

Açılan sandık sonuçlarının anlık yayınlanacağı “Kokpit” ekranı, YSK konferans salonunda, seçime girme yeterliliği bulunan tüm siyasi partilere açık olacak.

Bu sistemle birlikte SEÇSİS’e girilen veriler doğrudan YSK’ya ulaşacak, eş zamanlı olarak da siyasi partilere sunulacak.

kilimli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu